Seřízení a údržba olepovačky

Seřízení a údržba olepovačky

I přesto, že jsou olepovačky hran určeny a konstrukčně přizpůsobeny truhlářským provozům, neznamená to, že mohou pracovat bez údržby.

Seřízení a údržba olepovačky

Svědomitá a pečlivá obsluha olepovačky hran v tomto případě výrazně přispívá k perfektnímu výsledku, spokojenosti zákazníka a bezporuchovému provozu stroje.

Údržba olepovačky MINIPROF je velmi jednoduchá a převážně se omezuje na očištění celého stroje, odstranění případných zbytků nábytkových hran, zbytků tavných lepidel a kontrolu všech řezných nástrojů. Avšak při dlouhodobém zanedbání údržby může obsluhu také hezky potrápit a znamená nejen nekvalitně olepený dílec ale také finanční ztráty z důvodu možných prostojů ve výrobě, které má na starosti případná porucha.


Základem správného seřízení je proškolená obsluha

Spolehlivá a důkladně proškolená obsluha stroje je důležitým předpokladem pro správný chod stroje bez poruch a perfektně olepený dílec.

Často se stává, že se olepovačky pořizují z druhé ruky, bez návodu k obsluze (často také chybí u zahraničních výrobků český odborný překlad) popř. mění se obsluha stroje z důvodu fluktuace pracovníků. To následně způsobuje, že pracovník, který na stroji lepí, nemá dostatečné informace k obsluze a nedokáže olepovačku plnohodnotně provozovat a dlouhodobě udržovat v dobrém technickém stavu.

Až 80% všech závad na všech olepovačkách hran v prvních 2 letech provozu je způsobeno nesprávným nastavením stroje a nedodržením pravidelné předepsané údržby.

Odstranění těchto závad často vyžaduje placený výjezd servisního technika. Náklady na odstranění poruch se většinou pohybují v řádů tisíců korun za jednodušší zákroky až po desetitisíce korun v případě hrubého zanedbání údržby a tím způsobené škody na stroji.

Miniprof proto doporučuje nechat proškolit vaše nové pracovníky odbornými zástupci firmy, která danou značku zastupuje.

Olepovačky hran MINIPROF jsou velmi populární a ceněné hlavně z důvodu jejich jednoduché obsluhy, robustnosti a vysoké kvality.

Miniprof nabízí proškolení obsluhy na strojích Automatic pro své zákazníky ZDARMA. Školení obsluhy provádějí proškolení zástupci zn.MINIPROF, kteří na strojích pravidelně pracují. Poskytnou Vám důležité rady a tipy, které Vám pomohou udržet olepovačky Miniprof v perfektní kondici. Zároveň tím také ušetříte nemalé finanční prostředky.


Kontrolujte pravidelně stav a opotřebení řezných nástrojů

Olepovačky MINIPROF používají řezné nástroje nejvyšší kvality. Je však namístě v rámci pravidelné údržby a čištění stroje kontrolovat jejich stav a případně nástroje nechat vyměnit, nebo přebrousit v závislosti na jejich stavu.

Veškeré nástroje pro olepovačky MINIPROF jsou vždy skladem s dodáním do 1-2 pracovních dnů. Řezné nástroje, které používají olepovačky Miniprof jsou vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů u českých výrobců a jsou několikanásobně brousitelné.

Případné dodání nových nástrojů je možné realizovat telefonicky nebo přes e-shop www.miniprof-stroje.cz

Výhodou řezných frézovacích nástrojů u olepovaček MINIPROF je možnost samostatné výměny frézovacích nožů. Odpadá tak složitá a časově náročná demontáž celého nástroje včetně nákladného pořízení nových nástrojů.

K čištění cidlin, frézovacích nástrojů a diamantového předfrézovacího nástroje nikdy nepoužívejte kovové předměty (nože, šroubováky apod.) – může dojít k jejich neopravitelnému poškození vyštípnutím.

Po přebroušení předfrézovacího nástroje a řezných plátků frézovacích nástrojů pamatujte na doladění nástrojů do správné pozice kvůli menšímu průměru nástrojů způsobeného broušením. U strojů MINIPROF je uvedené doladění otázkou několika sekund a vše naleznete podrobně popsáno v návodu k obsluze. Zároveň Miniprof poskytuje telefonickou nebo osobní podporu v případě, že si zákazník není 100% jistý správným postupem.

K přebroušení diamantového nástroje se vzhledem k použitým plátkům z polykrystalického diamantu používá speciální technologie, kterou většinou klasické brusírny nedisponují. Poraďte se proto prosím nejlépe přímo u dodavatele olepovačky, kde uvedené nástroje brousit.


Používejte kvalitní a prověřené mazací, konzervační a čistící prostředky

Na čištění zaschlého lepidla z pracovních ploch olepovačky se doporučuje MINIPROF čistič na ABS a PVC hrany, který nabízí v balení 1litr, 5 litrů, 30 litrů. Čistič spolehlivě odstraní zaschlé lepidlo a vyčistí styčné plochy na Vaší olepovačce. Plocha zůstane čistá a suchá.

Čistič ABS a PVC hran k ručnímu dočištění dílců

Čistič ABS a PVC hran k ručnímu dočištění dílců a také k očištění olepovačky si můžete objednat v našem e-shopu za skvělou cenu:
https://www.miniprof-stroje.cz/cistice/cistici-prostredek-na-abs-a-pvc-hrany–1-l/


Pro následnou konzervaci doporučuje MINIPROF ošetřit vyčištěné plochy separačním sprejem FLORIN.

Florin vytvoří po nanesení na břity frézovacích nástrojů a cidlin tenkou vrstvičku, která zabraňuje ulpívání zbytků lepidla a zanášení nástrojů. Florin neobsahuje silikon, je bezbarvý a bez zápachu. Ideálně se hodí na ošetření řezných nástrojů, povrchů ložisek a povrchů dílů olepovačky uzpůsobených k přesnému vedení dílců.

Separační sprej Florin

Separační sprej Florin si můžete objednat v našem e-shopu :
https://www.miniprof-stroje.cz/separacni-pripravky/separacni-pripravek-florin-sprej/

Miniprof proto doporučujeme vyvarovat se použití mazacích prostředků s obsahem konzervačních olejů, které mohou způsobit navázání jemného dřevního prachu na takto ošetřený povrchu. U funkčních součástí stroje může takto vzniklý film způsobit nesprávnou funkci jednotky a tím horší opracování dílců.


Stlačený vzduch – Váš pomocník při čištění

K údržbě olepovačky MINIPROF využijte také stlačený vzduch. Veškerý prach usazený na olepovačce jednoduše vyfoukejte. Dbejte ale zvýšené opatrnosti, aby jste odfoukávaný prach nesměřovali na nanášecí válec s tavným lepidlem. Proto doporučujeme takto čistit stroj před jeho zapnutím, nebo nezapomeňte zabezpečit nanášecí válec tak, aby se prach nedostal na jeho povrch.


Miniprof radí:

  • Stroj pravidelně ofoukejte stlačeným vzduchem.
  • Kontrolujte čistotu styčných ploch vedení dílce, lisovacích válečků a navádění, případně je očistěte čističem na ABS a PVC hrany a nakonzervujte separačním přípravkem FLORIN.
  • Kontrolujte pravidelně stav řezných nástrojů (cidliny, předfrézovací nástroj, frézovací nástroje, střižné nože hrubého resp. přesného kapování).
  • „Věnujte čas prostudování návodu k údržbě a obsluze – ušetříte čas i peníze “

Olepovačky hran Miniprof ®

Aby se Vaše práce stala kvalitnější, pohodlnější a rychlejší, vyvíjíme a vyrábíme pro Vás již od r. 1993 profesionální automatické a ruční olepovačky hran pod značkou MINIPROF ve vlastním výrobním závodě v České republice.

Použitím vlastních, inovativních technických řešení, perfektním zpracováním a maximální jednoduchostí, přinášíme našim zákazníkům dlouho dobou spokojenost a skvělé výsledky.

16,000 Prodaných strojů
50 Zemí - export do celého světa
30 Let zkušeností na trhu