Není lepidlo jako lepidlo – nesabotujte vlastní práci

Není lepidlo jako lepidlo – nesabotujte vlastní práci

Na trhu naleznete v nabídce velký počet tavných lepidel pro olepovačky hran od různých výrobců a prodejců.

Není lepidlo jako lepidlo – nesabotujte vlastní práci

V dnešní době, kdy obrovský tlak na cenu výrobku a tím také použitých materiálů nutí truhláře hledat alternativy ve všech oblastech podnikání tak, aby mohli cenově vyhovět zákazníkovi, se může výběr levnějších vstupních materiálů negativně projevit na výsledné kvalitě výrobku.

Výběr správného tavného lepidla do olepovačky hran se na první pohled zdá velmi jednoduchý. Není tomu vždy tak. Zákazníkova volba by se neměla omezit pouze na cenu, výběr barvy lepidla a skutečnost, že se jedná o lepidlo do olepovačky. Ve spoustě případů pak následuje nepříjemná reklamace z důvodu nesprávné pevnosti lepeného spoje a dalších negativních doplňujících jevů jako zanášení pracovních jednotek stroje, tvorba usazenin v nanášecím systému apod.


Kterým základním parametrům je tedy dobré věnovat při výběru lepidla pozornost?

Rychlost lepení:

Rychlost olepování je velice důležitá pro správnou volbu typu a vlastností lepidla. Jeho rychlejší, nebo naopak pomalejší zatuhnutí k lepenému dílci a hraně výrazně ovlivní kvalitu lepeného spoje, především pak tloušťku lepené spáry a pevnost spoje. Pokud si nejste jisti správným výběrem lepidla, vždy si vyžádejte technickou specifikaci daného typu lepidla tak, abyste porovnali, zda je dané lepidlo určeno pro vaší olepovačku.


Viskozita:

Doporučená viskozita lepidla by měla být vždy předepsána výrobcem olepovačky hran a uvedena v návodu k obsluze. Viskozita ovlivňuje správné množství nanášeného lepidla na dílec resp.hranu, finální pohledovou spáru mezi dílcem a při vyšších dílcích také správné nanášení lepidla na celou výšku lepeného dílce.


Pracovní teplota:

Tavná lepidla typu EVA pro olepovačky hran se primárně dělí na tzv. nízkotavná a vysokotavná lepidla. Rozdíl mezi uvedenými lepidly je v předepsané pracovní teplotě a tepelné odolnosti uvedených lepidel. Moderní olepovačky hran pracují převážně s lepidly, které mají předepsanou pracovní teplotu mezi cca. 180°C – 200°C. Lepidla s předepsanou pracovní teplotou mezi cca.120 – 150°C se často používají pro starší typy olepovaček hran. Nevýhodou EVA lepidel s nižší uvedenou pracovní teplotou je hlavně nízká tepelná odolnost, která ovlivňuje pevnost spoje při působení vyšších teplot na lepený spoj. Spoj může povolit a hrana se působením tepla oddělí od dílce. Pokud má vaše olepovačka možnost nastavení pracovní teploty až do 200°C a více, doporučujeme pracovat s vysokotavnými lepidly z důvodu jejich vyšší tepelné odolnosti.


Barva tavného lepidla:

Co nejvyšší pohledová kvalita lepeného spoje je základním požadavkem moderního výroby a také přáním zákazníka. Doba, kdy se hrany i plošný materiál v různých barvách lepil pouze jedním barevným typem lepidla je pryč.

Zákazník si žádá tzv. „neviditelný“ spoj, kdy zejména bílé a světlé odstíny hran a plošného materiálu použitím správné barvy lepidla výrazně opticky zušlechťují lepený dílec. V takovém případě má i dodavatel jistotu, že se vyhne nepříjemným reklamacím ze strany zákazníků. Výměna lepidel není složitá a určitě s vyplatí.

Olepovačky hran AUTOMATIC od MINIPROFU jsou standardně vybaveny vyměnitelnou vaničkou na lepidlo. Výměna lepidla je pohodlná a velmi rychlá. Olepovačku je možné vybavit tzv. nahřívací stanicí, která nahřeje lepidlo v náhradní vaničce před jejím vložením do olepovačky. Díky tomu je možné pokračovat v olepování zvoleným typem i barvou lepidla během méně než 5 minut.


Miniprof nabízí širokou škálu lepidel v mnoha barevných provedeních. Všechna doporučená a důkladně vybraná lepidla pro stroje MINIPROF naleznete na našem e-shopu:

www.miniprof-stroje.cz

Nákupem lepidel zároveň získáváte slevu u MINIPROFU na servisní práce a náhradní díly.


Miniprof radí:

  • Používejte lepidla doporučená výrobci strojů – ušetříte Vaší peněženku více, než si myslíte
  • Při výběru lepidel vždy porovnejte tyto parametry : rychlost lepení, viskozita, pracovní teplota
  • Nebojte se výměny barvy lepidla – budete mít radost z vlastní práce a perfektního výsledku

Olepovačky hran Miniprof ®

Aby se Vaše práce stala kvalitnější, pohodlnější a rychlejší, vyvíjíme a vyrábíme pro Vás již od r. 1993 profesionální automatické a ruční olepovačky hran pod značkou MINIPROF ve vlastním výrobním závodě v České republice.

Použitím vlastních, inovativních technických řešení, perfektním zpracováním a maximální jednoduchostí, přinášíme našim zákazníkům dlouho dobou spokojenost a skvělé výsledky.

16,000 Prodaných strojů
50 Zemí - export do celého světa
30 Let zkušeností na trhu